181+ Општи знаења за деца (животни, гатанки, играчки, ЧПП)

Општите информации го отвораат светот за децата и им помагаат да разберат и да се поврзат со околината на забавни и значајни начини.

Оваа статија се занимава со врвни прашања и одговори од општо знаење за деца.

Општи знаења за деца за животни

С.Н.ЖивотнитеКул факт
1.КучеКучињата имаат уникатен отпечаток од нос, исто како што луѓето имаат отпечатоци од прсти!
2.МачкаМачките можат да испуштат повеќе од 100 различни звуци.
3.Златна рипкаЗлатната рипка има меморија од околу три секунди.
4.ПеперуткаПеперутките вкусат со своите стапала.
5.СлонСлоновите не можат да скокаат.
6.ПингвинПингвините се смеат кога ги скокоткаат!
7.БувБувовите не можат да ги поместуваат очните јаболка од страна на страна; ја вртат целата глава.
8.КенгурКенгурите ја користат опашката за рамнотежа.
9.ЖирафаЖирафите имаат сини јазици.
10.ПолжавПолжавите имаат илјадници ситни заби.
11.ДелфинДелфините спијат со едно отворено око.
12.ГепардГепардите не можат да рикаат, но можат да рикаат.
13.КоалаКоалите спијат околу 20 часа на ден.
14.жабаЖабите дишат преку нивната кожа.
15.АјкулаАјкулите постојат подолго од диносаурусите.
16.ЛилјакЛилјаците спијат висат наопаку.
17.ЗебраСекоја зебра има уникатна шема на пруги.
18.ЖелкаЖелките можат да живеат и во вода и на копно.
19.МедоноснаМедовите пчели танцуваат за да комуницираат едни со други.
20.КамелеонКамелеоните ја менуваат бојата врз основа на нивното расположение.

Општи знаења за деца за гатанки и шеги

С.Н.Загатка или шегаОдговор или линија со удар
1.Зошто книгата по математика изгледаше тажно?Затоа што имаше премногу проблеми.
2.Што доаѓа еднаш во минута, двапати во миг, но никогаш во илјада години?Буквата „М“.
3.Зошто научниците не им веруваат на атомите?Затоа што тие сочинуваат сè.
4.Што има клучеви, но не може да ги отвори бравите?Пијано.
5.Зошто е уапсен појасот?За држење на панталони!
6.Што станува повлажно додека се суши?Пешкир.
7.Зошто компјутерот беше ладен?Го остави својот Windows отворен.
8.Што се спушта, но никогаш не се качува?Дожд.
9.Зошто книгата по математика беше среќна?Затоа што конечно ги разбра работите!
10.Што има глава, опашка, а нема тело?Паричка.
11.Зошто плашилото освои награда?Затоа што беше извонреден во својата област.
12.Што е портокалово и што звучи како папагал?Морков.
13.Зошто велосипедот стоеше сам?Беше два уморни.
14.Како да организирате забава во вселената?Ти планета.
15.Зошто не можеш да и дадеш балон на Елса?Затоа што таа ќе го пушти.
16.Што е полно со дупки, но сепак може да држи вода?Сунѓер.
17.Што викате лажни шпагети?„Импаста“!
18.Зошто ученикот си ја изел домашната задача?Затоа што учителката му кажала дека тоа е парче торта!
19.Како снешко доаѓа на работа?Со мраз.
20.Што има бескрајна понуда на писма?Поштенско сандаче.

Факти за општо знаење за децата на училиште

Општи знаења за деца
С.Н.Тема за фактиКул информации
1.Прв училишен денВо многу земји, децата почнуваат на училиште во септември.
2.Училишни автобусиВо САД, повеќето училишни автобуси се светло жолти од безбедносни причини.
3.Најстарото училиште во светотКралското училиште во Кентербери, Англија, основано во 597 година од нашата ера.
4.Потекло на домашната задачаИдејата за домашна работа започна во антички Рим.
5.Најмалото училиште во светотЕдинечната училница на „Училиштето на Алпите“ во Швајцарија.
6.МоливиСтандарден молив може да повлече линија долга 35 милји.
7.Училиште во различни културиВо Јапонија, учениците ги чистат училниците како дел од нивната секојдневна рутина.
8.Времетраење на училиштетоФинските ученици имаат најкратка учебна година, само 190 дена.
9.Прво јавно училиштеБостонското латинско училиште во САД е најстарото јавно училиште (1635).
10.Училишни ручециВо Франција, училишните ручеци често вклучуваат курс за сирење.
11.Големина на класаВо Кина, некои училници имаат над 50 ученици во една просторија.
12.Летни одмориЛетните одмори започнаа во САД за да им дадат време на децата да помогнат на фармите.
13.Прва градинкаГрадинката започнала во Германија во 1837 година.
14.Училишни униформиИдејата за училишни униформи започнала во Англија во 16 век.
15.Најстариот универзитетУниверзитетот во Ал-Каравијин во Мароко, основан во 859 година.
16.Важноста на игратаВремето за игра е клучно; им помага на децата да научат социјални вештини и имагинација.
17.БрајоваБрајовото писмо е систем за пишување што го користат слепите, измислен од Луј Брај.
18.БиблиотекиАлександриската библиотека била една од најголемите библиотеки во античкиот свет.
19.Учење јазициДецата можат полесно да учат јазици од возрасните поради нивниот флексибилен мозок.
20.Училишни предметиОсновните предмети во повеќето училишта се математика, природни науки, историја и јазични уметности.

Факти за општо знаење за деца за играчки

С.Н.Име на играчкаЗабава факт
1.ЛЕГОИмето „LEGO“ е изведено од данските зборови „leg godt“, што значи „игра добро“.
2.МечетоМечињата беа именувани по американскиот претседател Теодор „Теди“ Рузвелт, откако тој одби да застрела младенче мечка.
3.Барби куклаПрвата кукла Барби беше претставена во 1959 година од Mattel, Inc.
4.ЈО ЈоЈо-јо се смета за една од најстарите играчки, а некои се пронајдени во античка Грција од 500 п.н.е.
5.Рубикова коцкаРубиковата коцка, позната 3Д загатка, била измислена во 1974 година од Ерно Рубик, унгарски архитект.
6.Играј беПрвично, Play-Doh беше дизајниран како средство за чистење тапети.
7.СлинкиСлабата играчка е случајно создадена од инженер кој се обидува да ја подобри фабричката опрема.
8.ФризбеФризбито првично беше чинија за пита што студентите ја фрлаа на Универзитетот Јеил.
9.Hula HoopХула-обрачите постојат со векови и први ги користеле античките Грци.
10.МонополТаблата Monopoly за прв пат беше објавена во 1935 година и беше инспирирана од вистинските улици во Атлантик Сити, Њу Џерси.
11.Отсечка СкицаEtch A Sketch, кој користи систем за пудра и игла, беше претставен во 1960-тите.
12.Hot WheelsПрвата линија на автомобили Hot Wheels беше претставена во 1968 година.
13.Г-дин Компир главаМистер Потато Хед беше првата играчка што беше рекламирана на телевизија во 1952 година.
14.Зелка за заби децаОвие кукли беа една од најпопуларните играчки во текот на 1980-тите.
15.Автомобили со кутии за кибритАвтомобилите со кибрит-кутија го добиле своето име затоа што оригиналните коли-играчки се продавале во кутии слични по големина на кутијата за кибрит.
16.Глупав китSilly Putty првично беше измислен за време на Втората светска војна како потенцијална замена за гума.
17.Супер натопувачВодениот пиштол Super Soaker првично беше наречен „Power Drencher“ кога беше претставен во 1990 година.
18.ТамаготчиТамаготите се виртуелни миленичиња кои првпат беа објавени во Јапонија во 1996 година.
19.СложувалкиСложувалките првично беа наречени „дисецирани мапи“ и се користеа за учење географија.
20.ТинкертојКонструктивните комплети Tinkertoy, претставени во 1914 година, беа инспирирани од децата кои си играа со моливи и празни калеми од конец.

Општи факти за деца за читање

С.Н.Тема за читањеЗабава факт
1.Читање на гласЧитањето гласно може да помогне да се подобри меморијата и разбирањето на текстот.
2.Најраните книгиНајраните познати книги во светот потекнуваат од античките цивилизации како Египќаните, кои пишувале на свитоци од папирус.
3.Е-книгиЕлектронските книги или е-книгите може да се читаат на уреди како таблети или е-читачи. Тие првпат беа претставени во 1970-тите.
4.БиблиотекиАлександриската библиотека во древниот Египет била една од најголемите и најпознатите библиотеки на античкиот свет.
5.Фикција наспроти нефикцијаФикционите книги раскажуваат измислени приказни, додека нефикционалните книги даваат вистински информации за различни теми.
6.БрајоваБрајовото писмо е специјален систем за читање со помош на подигнати точки, наменет за луѓе кои се слепи или со оштетен вид.
7.СтрипСтриповите комбинираат слики и зборови за да раскажат приказна. Првиот признат стрип, „Познати смешни“, излезе во 1930-тите.
8.бајкиБајките се стари приказни кои се пренесуваат низ генерации, честопати предавајќи морални лекции.
9.Брзина на читањеВо просек, возрасен човек чита околу 200-250 зборови во минута. Децата, кога првпат почнуваат, читаат побавно, но стануваат побрзо со вежбање.
10.Аудио книгиАудио книгите се снимени читања на книги. Тие постојат од 1930-тите, помагајќи им на оние кои претпочитаат слушање наместо читање.
11.BookwormТерминот „книжен црви“ се однесува на некој што сака да чита. Но, првично се однесуваше на инсекти кои се хранеле со книги!
12.РоманиЗборот „роман“ доаѓа од латинскиот збор „novellus“, што значи нов. Романите се долги измислени приказни.
13.ПоезијаПоезијата е форма на пишување каде чувствата, идеите и приказните се изразуваат во стихови и често се рима.
14.Придобивки од читањетоРедовното читање може да ја зголеми моќта на мозокот, да го подобри вокабуларот, па дури и да ви помогне да спиете подобро!
15.Навлаки за книгиКорицата на книгата не само што дава визуелен навестување за содржината на книгата туку и ги штити нејзините страници.
16.АзбукаАзбуката што ја користиме на англиски има 26 букви, но некои јазици имаат повеќе или помалку букви.
17.Книги со сликиСликовниците главно користат илустрации за да раскажат приказна, што ги прави совршени за младите читатели.
18.Фестивали на книгатаМногу места низ светот одржуваат фестивали на кои се слават книги и читање. Фестивалот на сеното во Велика Британија е еден од најпознатите.
19.Жанрови на книгиКнигите доаѓаат во многу жанрови, како мистерија, фантазија и романса, за да се грижат за различни вкусови и интереси.
20.Најстарата преживеана книга„Дијамантската сутра“, будистичко писмо, е најстарата позната печатена книга во светот од 868 година од нашата ера.

Општи факти за деца на мобилни телефони

С.Н.Тема за мобилен телефонЗабава факт
1.Првиот мобилен телефонПрвиот мобилен телефон беше претставен во 1973 година од Motorola и беше наречен DynaTAC 8000x. Беше големо и тешко!
2.СМССМС значи услуга за кратки пораки. Тоа е техничко име за текстуална порака.
3.SmartphoneПаметните телефони се мобилни телефони кои можат да извршуваат апликации, да пристапуваат на интернет и да снимаат фотографии и видеа.
4.Екран на допирСовремените паметни телефони користат екрани на допир. Оваа технологија за прв пат беше развиена во 1960-тите, но стана популарна во 2000-тите.
5.Кули за мобилни телефониМобилните телефони се поврзуваат на мрежи користејќи мобилни кули. Овие кули пренесуваат сигнали помеѓу телефоните и мрежата.
6.Траење на батеријатаПрвите мобилни телефони требаше да се полнат на секои неколку часа, но денешните телефони можат да траат денови со едно полнење.
7.App StoreПродавница за апликации е место на вашиот телефон каде што можете да преземате и инсталирате нови апликации или игри.
8.РингтоновиМелодиите на ѕвонење се звуци што ги прават телефоните кога примаат повик. Раните мобилни телефони имаа многу едноставни тонови, но сега можат да репродуцираат цели песни.
9.Камери за мобилни телефониМногу модерни мобилни телефони имаат камери кои можат да снимаат фотографии, како и видеа со висока дефиниција.
10.Мобилни Игри на среќаИграњето игри на мобилни телефони е популарно. Некои познати мобилни игри, како Angry Birds, се преземени милијарди пати.
11.СлушалкиСлушалките ви дозволуваат да слушате музика или повици без да ги вознемирувате другите. Тие можат да бидат жичени или безжични.
12.Големина на екранотРаните мобилни телефони имаа мали екрани со црно-бели дисплеи. Сега, екраните се поголеми и можат да покажат милиони бои.
13.Телефонски телефониНекои нови телефони може да се преклопат на половина! Тие користат флексибилна технологија на екранот.
14.Гласовни асистентиТелефоните денес може да имаат гласовни асистенти како Siri или Google Assistant. Им поставувате прашања или им давате команди, а тие помагаат!
15.Водоотпорни телефониНекои модерни мобилни телефони се водоотпорни. Тие можат да преживеат паѓање во вода за кратко време.
16.QR кодовиQR кодовите се оние квадратни баркодови што ги гледате насекаде. Телефоните можат да ги скенираат за да добијат информации или да пристапат до веб-локации.
17.Плаќања за мобилни телефониСо некои телефони, можете да плаќате за работи во продавниците само со држење на телефонот во близина на терминал за плаќање.
18.5G5G е најновата технологија за мобилна мрежа. Нуди поголема брзина на интернет на мобилни уреди.
19.Футроли за телефониКуќиштата за телефони го штитат вашиот телефон од падови и гребаници. Тие доаѓаат во многу забавни дизајни и бои.
20.Виртуелна реалностНекои мобилни телефони може да се користат со VR слушалки за да се доживее виртуелната реалност, правејќи да се чувствувате како да сте во различен свет.

Општи знаења за деца на училишни квизови

Општи знаења за деца
Брпрашањеодговор
1.Која планета е позната како Црвена планета?март
2.Колку континенти има на Земјата?Седум
3.Каков гас апсорбираат растенијата од воздухот?Јаглерод диоксид
4.Кој го напиша „Ромео и Јулија“?Вилијам Шекспир
5.Во која насока изгрева сонцето?Исток
6.Кој е најголемиот цицач?Синиот кит
7.Колку страни има шестоаголникот?шест
8.Кој океан е најголем?Тихиот Океан
9.Кој е главниот град на Шпанија?Мадрид
10.Кој ја насликал Мона Лиза?Леонардо Да Винчи
11.Колку денови има во февруари во престапна година?29
12.Која е најтешката материја во човечкото тело?Емајл на забите
13.Која планета е најблиску до сонцето?Меркур
14.Во која земја се наоѓа Големата пирамида?Египет
15.Која птица е позната по прекрасните пердуви од опашката?Паун
16.Кој е најмалиот прост број?2
17.Колку коски има возрасен човек?206
18.Кој инструмент користи клучеви и жици за да произведе музика?Пијано
19.Која планета има прстен околу себе?Сатурн
20.Кој е главниот јазик што се зборува во Бразил?Португалски

Општи знаења за деца за семејството и односите

Брпрашањеодговор
1.Кој е традиционално познат како глава на семејството?Татко
2.Како ја нарекуваш ќерката на тетка ти или вујко?Братучед
3.Која врска е со тебе брат на мајка ти?Вујко
4.Кои се твоите браќа и сестри?Браќа и сестри
5.Кој посебен ден ги слави мајките?Денот на мајката
6.Кој е родител на баба ти и дедо ти?Прабаба и прадедо
7.Ако имате браќа и сестри близнаци, колку бебиња се родени?две
8.Кој е терминот за презиме што го споделуваат роднините?Презиме или презиме
9.На кој прст луѓето традиционално носат бурма?Прстенот на прстот
10.Која ти е мајка на мајка ти?Баба
11.Ако имаш посилен брат, значи дека еден од твоите родители е?Повторно се оженил
12.Кој посебен ден ги слави татковците?Денот на таткото
13.Како го нарекуваш детето на твојот братучед?Втор братучед
14.Кој е прв, вашите предци или потомци?Предци
15.Како се нарекува семејна прослава на собирање?Обединување
16.Кој е машкиот брат или сестрата на вашиот родител?Вујко
17.Ако си единец, колку браќа и сестри имаш?Никој
18.Како го нарекуваш мажот на тетка ти?Вујко
19.Кои се обично помлади, внуки/внуци или тетки/чичковци?Внуци и внуци
20.Како викаш некој поврзан со тебе по брак, а не по крв?Во Законот

Општи знаења за деца за правописот

Брпрашањеодговор
1.Што викаме натпревар каде што треба правилно да ги спелуваш зборовите?Правопис на пчела
2.Кој инсект често се поврзува со натпревар во правопис?Пчела
3.Ако некој направи грешка во правописот, каков звук често се слуша?Сирена
4.Точно или неточно: Секој збор на англиски јазик има само еден правилен правопис?Лажни
5.Која самогласка се наоѓа во средината на зборот „јаболко“?P
6.Колку самогласки има во англиската азбука?Пет (А, Е, јас, О, У)
7.Која буква доаѓа по „Т“ во англиската азбука?U
8.Кој збор значи спротивно од „ноќ“?ден
9.Како го пишувате бројот што доаѓа по девет?десет
10.Кој е точниот правопис на најголемиот цицач во океанот?Кит
11.Како се пишува зборот за бебе куче?Кутре
12.Кое овошје се пишува со две идентични самогласки по ред?Банана
13.Како ја пишувате сезоната што доаѓа по летото?Есен или есен
14.Кој е точниот правопис на пустина со многу песок?Пустина
15.Кој збор значи да се искачи?искачи
16.Како го пишувате спротивното „изгуби“?победа
17.Каков е правописот на птицата која е позната по својата мудрост?Був
18.Како ја пишувате течноста што ја пиеме за да останеме хидрирани?Вода
19.Кој збор ја опишува надворешната обвивка на книгата?Корица
20.Како се пишува слаткото задоволство што е ладно и често се јаде во лето?Сладолед

Најчесто поставувани прашања за општо знаење за деца

Што е општо знаење?

Општо знаење, или ГК, е информација која опфаќа широк опсег на теми, од историја и географија до култура и наука. Тоа е вид на знаење корисно во секојдневниот живот и ви помага подобро да го разберете светот!

Зошто е важно децата да го знаат GK?

GK им помага на децата да станат свесни за светот околу нив, да го подобрат своето критичко размислување и да учествуваат во разговори. Тоа им помага и во училишните квизови и ги проширува нивните хоризонти.

Како децата можат да го подобрат своето општо знаење?

Децата можат да читаат книги, да гледаат едукативни емисии, да играат квиз игри или да разговараат за интересни факти со пријателите и семејството. Може да помогне и редовното љубопитност и поставување прашања за различни теми!

Дали има конкретни теми на кои децата треба да се фокусираат?

Иако целото знаење е вредно, децата можат да започнат со интересни теми како што се животните, вселената или историјата. Со текот на времето, тие можат да истражуваат повеќе области за подобро да разберат различни теми.

Заклучок

Општото знаење е повеќе од само факти за децата; тоа е основа за нивниот природен интерес и љубов кон учењето.

Тоа ги тера да размислуваат, ги тера да поставуваат прашања и им помага да сфатат што се случува во светот.

Како што стареат, оваа информација станува компас што им помага да најдат нови работи и ги одржува да учат до крајот на животот.

Прекрасен еден; Се надевам дека оваа статија ќе одговори на вашето прашање.

Препораки на уредникот:

Ако ја сметате оваа статија добра, ве молиме споделете ја со пријател.

Уче Пашал
Уче Пашал

Уче Пашал е професионален и страстен пишувач на оптимизација за образование, вклучувајќи совети за домашно училиште, совети за колеџ, средно училиште и совети за патување.

Тој пишува статии повеќе од 5 години. Тој е главен директор за содржина во School & Travel.

Уче Пашал има диплома по компјутерски науки од реномирана институција. Исто така, тој е страстен да им помага на луѓето да добијат пристап до можностите за правење пари преку Интернет.

Статии: 753