Како природните ноотропици можат да ви помогнат да ги проучувате вашите студии5 мин прочитано

Природните ноотропни суплементи се здобиваат со популарност меѓу студентите бидејќи тие стануваат свесни за нивните придобивки за подобрување на фокусот и концентрацијата, меморијата, мотивацијата и севкупните когнитивни перформанси. 

Според веб-страницата Здрав умНоотропиците се лекови, додатоци или други супстанции кои ја подобруваат когнитивната функција.

Ноотропните лекови го снабдуваат мозокот со хранливи материи кои го зголемуваат нивото на енергија, ја подобруваат комуникацијата помеѓу нервните клетки и ја зголемуваат синаптичката пластичност или способноста за брзо учење на нови информации.

Ова им овозможува на корисниците да размислуваат побрзо и појасно, а исто така имаат поголема контрола врз нивното внимание.  

Овие додатоци се одлични за студии до доцна во ноќта или за собирање финале. Тие го одржуваат умот остар кога учениците треба да запаметат многу информации.

Тие исто така можат да помогнат да се намали нивото на стрес и да се подобри расположението поради неврохемиски промени тие произведуваат во мозокот. 

Без разлика дали ви требаат свежи идеи за вашиот есеј или треба да се фокусирате на учење за вашите испити, овие природни ноотропни додатоци може да ги зајакнат функциите на вашиот мозок. 

Што се природни ноотропици? 

Ноотропиците се когнитивни засилувачи кои зајакнување на менталните перформанси на различни начини.

Различни ноотропни лекови имаат различни ефекти; некои го подобруваат фокусот и вниманието, други ја зголемуваат мотивацијата, а неколку дури промовираат долгорочен развој на мозокот.

Природни ноотропни лекови се прикажани да подобрување на функцијата на мозокот истовремено правејќи го мозокот поздрав. Ноотропните лекови работат како вазодилататор против малите артерии и вени на мозокот.

Препорачано:  Совети за тоа како да се подготвите за испитот

Додавањето природни ноотропни лекови во системот ќе ја подобри циркулацијата на крвта во мозокот, истовремено обезбедувајќи основни хранливи материи и зголемување на протокот на енергија и кислород. 

Популарни природни ноотропни додатоци вклучуваат гинко билоба, бакопа мониери, родиола роза, ашваганда, омега-3 масни киселини, фосфатидилхолин, ацетил-L-карнитин (ALCAR), тирозин и холин.

Ноотропици за студии

Една од најчестите апликации на ноотропите денес е подобрување на академските перформанси. На студентите кои треба да положат многу испити за кратко време често им треба помош да најдат време за учење.

Користењето ноотропни лекови им овозможува да учат побрзо, што значи дека имаат поголеми шанси да го положат секој испит без да поминат цела ноќ учејќи во библиотека.

Возрасните често бараат дополнителна помош при студирање. Адвокатите, инженерите, лекарите и финансиските професионалци мора редовно да полагаат испити во текот на нивните кариери.

Може да биде предизвик да се балансира професионалната квалификација со ноќните студиски сесии, па затоа многу луѓе бараат фармацевтска или нутрициска помош; тие се свртуваат кон ноотропни лекови.

Најдобрите ноотропни лекови можат да помогнат во подобрувањето на учењето, а истовремено да ја намалат анксиозноста. Ова е сценарио од соништата за секој што избезумено учи за испит или тест, каде притисокот и нервите можат да го уништат вашиот учинок повеќе од недостатокот на учење.

Ноотропните лекови можат да им користат на студентите на кои им е потребна дополнителна предност кога студираат или полагаат испити. Тоа може да помогне да се подобри когнитивната функција за да можат брзо да ги апсорбираат, задржуваат и потсетуваат информациите.

Ноотропните лекови, исто така, можат да помогнат да се подобри мотивацијата и да се фокусираат, така што учениците ќе бидат попродуктивни во нивното учење.

Дополнително, ноотропните лекови можат да поддржат здрави ментални состојби, што го олеснува управувањето со нивото на стрес и да остане позитивен додека интензивно студирате. 

Препорачано:  5+ земји кои прифаќаат лиценца за медицински сестри во САД (ЧПП) | 2023 година

Природни ноотропни лекови за подобрување на моќта на мозокот

1 Гинко Билоба 

Гинко е популарна билка која обезбедува непосредни и долгорочни когнитивни придобивки како што се меморија и концентрација.

Редовното консумирање гинко билоба ќе го олесни меморирањето информации за вашите испити. Исто така, ви овозможува да се фокусирате кога треба да учите.

Активните компоненти на гинко се флавоноиди и терпеноиди, особено гинкоголиди и билобалиди. Овие активни состојки се одговорни за антиоксидантната активност и подобрување на циркулацијата на крвта.

Се смета дека оваа зголемена циркулација на крвта, особено во мозокот, помага во меморијата, концентрацијата и когнитивната брзина.

2. Panax женшен 

Panax женшен (американски женшен) може да помогне во зајакнувањето на енергијата, управувањето со стресот и подобрување на мисловните процеси и когнитивната функција.

Гинсенозидите се активни состојки во женшенот одговорни за неговите клинички придобивки.

Се смета дека оваа компонента помага да се подобри квалитетот на меморијата и да се намали когнитивниот пад поврзан со возраста, но повеќето студии се спроведени на животни.

3. Бакопа Мониери 

Bacopa Monnieri (Brahmi) е ајурведска билка родена во Индија. Иако доказите за неговите когнитивно-подобрувачки својства се зголемуваат, очекувајте овој природен ноотроп да обезбеди само кратко време.

Брахми се подобрува со текот на времето, со најголеми когнитивни подобрувања забележани по 12 недели употреба.

Во клиничките испитувања се покажа дека Брахми ја подобрува вербалната меморија и вниманието, стекнувањето меморија, задржувањето, потсетувањето, интелектот и брзината на обработка на информациите.

Сепак, сè уште не е познат точниот механизам со кој работи Брахми. Истражувачите веруваат дека тоа се должи на неговото влијание врз холинергичниот систем и неговите антиоксидантни својства.

4. креатин

Креатинот најчесто се гледа во градењето мускули, но може да се користи и како диететски ноотроп.

Препорачано:  Како да се напише есеј „Зошто овој главен“ (ЧПП) | 2023 година

Креатинот може да им помогне на вашите мускулни клетки да произведат повеќе енергија. Од овие складишта се бара да помогнат во производството на АТП, кој потоа се користи за енергија.

5. Л-теанин и кофеин

Л-теанин е амино киселина која делува како природен ноотроп, намалувајќи го менталниот стрес и анксиозноста. Земањето Л-Теанин со кофеин е подобрено фокус и внимание и намалување на нервозата со кофеин.

Кофеинот е исто така одличен природен ноотроп. Но, бидете внимателни да не претерате со кофеинот. Препорачуваме да избегнувате таблети со кофеин бидејќи лесно можете да ја надминете вашата дневна граница.

Зелениот чај, кој природно содржи кофеин и Л-теанин, е одличен начин за консумирање на оваа комбинација.

Крајна линија

Кога земате природни ноотропни додатоци, важно е да се придржувате до рутински распоред на дозирање и циклус доколку е потребно.

Различни додатоци може да влијаат на поединци во зависност од нивното целокупно здравје и навики на животниот стил, па затоа е најдобро да се започне со помала доза и да се зголемува доколку е потребно. 

Исто така, важно е да останете хидрирани кога земате додатоци, особено оние направени од билни екстракти.

Дополнително, некои ноотропни лекови може негативно да комуницираат со други лекови или додатоци во исхраната, затоа проверете кај вашиот давател на здравствена заштита пред да започнете нов режим. 

Прекрасен еден; Се надевам дека оваа статија ќе одговори на вашето прашање.

Препораки на уредникот:

Ако ја сметате оваа статија добра, ве молиме споделете ја со пријател.