Како да се справите со главоболките од студирањето (ЧПП) | 2023 година8 мин прочитано

Како да се справите со главоболките од студирањето: Развивањето главоболки од студирањето е нешто што многу студенти постојано го доживуваат.

Неколку фактори, како што се недостаток на сон, дехидрација и повлекување на кофеин, ја предизвикуваат оваа главоболка.

Згора на тоа, внесувањето алкохол додека студирате, недостигот на хранливи материи во телото и недоволното јадење се други фактори кои можат да предизвикаат главоболки од учењето.

Значи, ако сте студент и вообичаено чувствувате главоболки додека студирате, оваа статија ќе обезбеди неколку начини како да се справите со ова.

Што е главоболка?

Главоболка е секоја болка или непријатност во лицето или главата. Мигрените, напнатоста и кластерните главоболки се сите различни видови главоболки.

Постојат и примарни и секундарни главоболки. Тоа е споредно ако е предизвикано од нешто друго. Најефективниот метод за спречување на главоболки е да се избегнат факторите што ги предизвикуваат.

Вообичаен симптом на тензична главоболка е досадна, штипкачка болка на двете страни на главата. Силните главоболки на напнатост можат да направат личноста да се чувствува како менгеме да ја стега на главата.

Болката може да се прошири и на рамената и вратот. Главоболките од тензија или само главоболките се неверојатно распространети. Покрај тоа, главоболката е честа болест која ги погодува скоро сите.

Најдобри начини за справување со главоболки при проучување

1. Пијте вода

Дехидрацијата е една од главните причини за главоболки кои произлегуваат од учењето. Недостатокот на соодветна дехидрација, исто така, може да ја попречи вашата способност да се концентрирате додека студирате.

Сепак, студиите покажаа дека пиењето доволно вода може да помогне да се намалат главоболките што се појавуваат додека студирате.

Затоа, погрижете се да пиете доволно вода во текот на денот ако сакате да учите ноќе.

Исто така, погрижете се да земете неколку овошја кои имаат способност да ја намалат дехидрацијата, како лубеница, портокали и многу други.

2. Земете магнезиум

Магнезиумот е суштински минерал кој му овозможува на телото да функционира правилно.

На пример, овој минерал помага при контрола на шеќерот во крвта.

Покрај тоа, докажано е дека овој минерал ги ублажува главоболките кои произлегуваат од проучувањето, бидејќи истражувањата докажуваат дека главоболките од мигрена може да се третираат и да се содржат со додатоци на магнезиум.

Препорачано:  Како да станете Youtuber за почетник (ЧПП) | 2022 година 

Сепак, употребата на додатоци на магнезиум за лекување на главоболки кои произлегуваат од студирањето може да има одредени непријатни несакани ефекти.

Затоа, погрижете се да земете само мала доза од овој минерал.

Од друга страна, ако не ја знаете вистинската доза за земање, погрижете се да се консултирате со здравствен работник пред да ја земете.

3. Намалете го консумирањето алкохол

Алкохолот е една од главните причини за главоболки кои произлегуваат од учењето. Тоа е, исто така, главната причина за кластер главоболки и неколку други видови на многу страшни главоболки.

Алкохолот ги олеснува главоболките со тоа што предизвикува дехидрација, што резултира со главоболки. Исто така, ги проширува крвните садови, што предизвикува сериозна непријатност.

Значи, како студент, ако е можно, целосно избегнувајте алкохол околу времето кога сакате да учите.

4. Спијте добро

Лишувањето на вашето тело од многу потребниот сон може негативно да влијае на вашето здравје и да предизвика страшни главоболки.

Невозможно е вашиот ум да функционира ефикасно ако не спиете добро. Затоа, за да избегнете развој на главоболки додека студирате, погрижете се добро да спиете пред да започнете да учите.

Ако сакате да останете будни цела ноќ за да читате, одморете се доволно попладне.

Од друга страна, ако читате многу часови во текот на денот, одморете се доволно ноќе.

Покрај тоа, долгото спиење е нешто што треба да се занемари бидејќи има способност да предизвика главоболки.

Значи, за да му овозможите на вашиот мозок да функционира ефикасно без никакви главоболки, спијте помеѓу 7 и 9 часа секоја вечер.

5. Не јадете храна која е богата со хистамин

Јадењето храна која е богата со хистамин е уште една работа што може да предизвика силна главоболка при учење.

Хистаминот е супстанца која природно се развива во човечкото тело и ја олеснува заштитата од болести и бактерии, разградувањето на храната и функционалноста на мозокот.

Некои вообичаени намирници богати со оваа супстанца се стари сирења, ферментирана храна, суво месо, вино и неколку други.

Хистаминот предизвикува главоболки кај луѓе кои немаат квалитетен ензим потребен за разградување на несварениот дел од супстанцијата за екскреција, што може да доведе до главоболки, особено кај учениците чии тела се чувствителни на него.

Затоа, наместо да јадете храна богата со хистамин, јадете зеленчук.

6. Користете витамин Б-комплекс

Можете исто така да се справите со главоболките од учењето со користење на витамин Б-комплекс.

Препорачано:  9 најголеми болници во светот (ЧПП) | 2023 година

Витамините Б се збирка на хранливи материи растворливи во вода кои вршат многу суштински функции во човечкото тело.

Добар број витамини од Б-комплексот, како што се пиридоксин (Б6), фолна киселина и неколку други, можат да му помогнат на телото да се бори против главоболката.

Покрај тоа, една од предностите на користењето на витамин Б-комплекс за лекување на главоболки е тоа што е многу евтин.

Исто така, лекарите тврдат дека витамините Б може да се земаат во секое време, а доколку се во вишок во телото, може да се исплакнат преку урина.

7. Користете ладна облога

Користењето на ладна облога е повеќе механички начин да се справите со главоболката од учењето.

Користењето на ладна облога на вратот или челото може значително да ги намали главоболките кои произлегуваат од учењето.

Значи, ако чувствувате главоболки додека студирате, користете ладна облога на областа што ја активира главоболката за да ги намалите нервните реакции и да ги затегнете крвните садови.

Лесно можете да направите ладна облога со свиткување мека крпа околу кесичка со мраз.

8. Обидете се со елиминациска диета

Според студиите, редовното јадење на ист вид на храна може да предизвика главоболки.

За да дознаете дали одреден тип на храна резултира со постојани главоболки, престанете да јадете одредени намирници кои содржат супстанции кои можат да доведат до главоболки.

Примери на храна која има способност да предизвика главоболка при учење се чоколадото, кафето, алкохолот, старите сирења и многу други.

Значи, ако сте склони кон развој на главоболки додека читате, обидете се со елиминациска диета за да се справите со тоа.

9. Пијте чај со кофеин

Земањето пијалоци богати со кофеин, како кафето, може да ви помогне да ја задржите главоболката од учењето.

Кофеинот е супстанца која го подобрува расположението, ја зголемува вниманието и ги затегнува крвните садови, што може да го намали ризикот од развој на главоболки при учење.

Покрај тоа, пиењето чај со кофеин, исто така, ја подобрува ефикасноста на третманите за главоболка.

Сепак, важно е да знаете дека главоболките ќе се активираат ако наеднаш престанете да земате големи количини на кофеин.

Затоа, секогаш контролирајте ја количината на кофеин што ја консумирате за да избегнете такви проблеми.

10. Правете јога

Јогата е одличен начин за ублажување на стресот, зголемување на флексибилноста, намалување на болката и подобрување на целокупното здравје. Покрај тоа, јогата може да ја намали вашата способност да развиете главоболки.

Значи, за да ја намалите можноста за развој на главоболки од учењето, постојано ангажирајте се со јога.

11. Држете се настрана од нитрати и нитрити

Нитратите и нитритите се конзерванси за храна кои ги спречуваат намирниците како виршли и колбасите да не развијат бактерии.

Овие супстанции помагаат овој вид на храна да остане свеж за конзумирање.

Препорачано:  7 најдобри MFT програми во Калифорнија (ЧПП) | 2023 година

Сепак, храната која содржи нитрати и нитрити може да предизвика главоболка со проширување на крвните садови.

Значи, околу времето кога сакате да учите, не јадете храна што содржи нитрати и нитрити за да го намалите ризикот од развој на главоболки.

12. Вклучете се во физички активности.

Освен јогата, вклучувањето во други форми на физичка активност може да ви помогне да ги намалите шансите за развој на главоболки.

Според истражувањата, дури и најосновната форма на физичка активност, како што е трчањето, може значително да ги намали симптомите на мигрена доколку веќе се развиле.

Значи, иако поголемиот дел од времето како студент го поминувате во читање, одвојте време да се вклучите во физички активности.

Често поставувани прашања (ЧПП) за тоа како да се справите со главоболките од студирањето

Дали бананите помагаат при главоболка?

Бананите изобилуваат со магнезиум, кој може да ја ублажи главоболката и да го врати нивото на енергија на телото.

Дали прекумерното размислување може да предизвика губење на меморијата?

Хормоните на стрес адреналин и кортизол се произведуваат поради зголемената електрична активност во мозокот како одговор на опасност, без разлика дали е вистинска или замислена. Ако грижата или ужасот се преголеми или траат предолго во текот на годините на формирање, тие може да доживеат губење на меморијата како резултат.

Како се вика стравот од учење?

Софофобија

Кој е најдобриот начин да се справите со главоболките?

Студирањето бара многу оптоварување на очите, вратот и грбот, затоа правете чести паузи за да ги одморите тие области. Седнете на стол кој е подобар за вашето тело. Ставете нерефлективен екран пред вашиот монитор. Лековите за болка треба да се земаат што е можно поскоро, бидејќи неговите ефекти се намалуваат со текот на времето.

Заклучок

Главоболката е состојба која може да ве спречи ефикасно да учите.

И оваа статија направи добро да обезбеди некои од најдобрите начини за справување со повторлива состојба каде што чувствувате главоболки кога и да студирате.

Меѓутоа, ако сте ги презеле сите мерки наведени погоре и постојано чувствувате главоболки додека студирате, ве молиме погрижете се веднаш да се консултирате со лекар.

Прекрасен еден; Се надевам дека оваа статија ќе одговори на вашето прашање.

Препораки на уредникот:

Ако ја сметате оваа статија добра, ве молиме споделете ја со пријател.