Како да учите паметно, а не напорно

Може да ја истурите целата ваша мозочна моќ за да се подготвите за тој еден курс што секогаш е кралска болка да се надмине.

Можете дури и да ги жртвувате вашите слободни часови само за да завршите со финале по органска хемија. Може да го правите сето тоа, а сепак да не добивате позитивни резултати.

И тоа е местото каде што напорно или премногу учење е толку убиствен моментум. Како што вели мудрата Падме, Натали Портман, „Не сакам да учам. Мразам да учам. Ми се допаѓа учењето. Учењето е убаво“.  

И тука е целата разлика. Излезете на кратко патување со нас и ајде да разбереме за што зборува кралицата Амидала од Набу.

Ефективноста е клучна

Секогаш има повеќе за учење. Концептите продолжуваат да доаѓаат и секогаш има под-делови за сè.

Може да го запалите полноќното масло безброј пати за да прочитате цела книга, мислејќи дека вака го правите вашиот испит. За жал, тоа не е баш како функционира.

Едноставното читање и препрочитување на текстови или белешки не претставува активно учество на вашиот ум во учењето на концептите. Тоа е во основа преглед на вашите белешки.

Поминувањето низ белешките од класот со темпо каде што само ги читате не е исто како да ги учите.

Некои можеби мислат дека правењето повеќекратно трчање на иста тема на крајот ќе го забие во вашиот мозок. Но, тука е работата: препрочитувањето предизвикува заборав.

Иако читањето може да се смета за витален аспект на студирањето, апсорпцијата на знаење бара активно учество во содржината.

Процесот на генерирање на значење од материјал кој подразбира цртање врски со предавањата, формирање примери и управување со вашето учење е познат како активно ангажирање. И токму тоа го сакате.

Како да учите паметно, а не напорно

Бидете креативни

Учењето не мора да биде целосно лишено од боја. Не би се ни викало учење ако е така. Вложувате напори и време за учење, затоа направете го тоа вреден процес.

1. Интернетот е ваш пријател:

YouTube е преполн со ресурси кои можат да ви помогнат да добиете предност во однос на процесот на студирање.

Има тони студенти и наставници кои секојдневно поставуваат предавања и водичи за да се уверат дека добро го разбирате вашиот курс.

И со брза интернет услуга како CenturyLink брз интернет, можете да ги гледате овие видеа и да читате низ водичите без никаква можност за задоцнување.

2. Одете на шопинг:

Одете во вашата омилена книжарница. Добијте работи што ќе ви помогнат учењето да ви биде забавно. Ова може да биде сè од фенси картички до шарени тетратки.

Запомнете, колку повеќе инвестирате во правењето на учењето активност што помага да ви го олесни умот, толку повеќе ќе ви врати. Така, се задржуваат повеќе информации.

Направете си удобност и вие. Купете убав, кадифен стол за седење или прекрасно лакирана дрвена маса што ве поттикнува да учите. Се е за привлекување на умот.

3. Персонализирајте го вашиот Gear

Ова може да се толкува на повеќе начини. Добијте иглички за ревер што се придржуваат до вашите вкусови. Можеби дури и некои лепенки можете да ги плеснете на вашата чанта.

Украсете ја вашата опрема со налепници, лепенки и иглички за ревер. Направете го тоа повеќе вие. Така што кога ќе сакате да се вратите на учењето, ќе се чувствувате добро кога ќе ја земете вашата чанта со иглички од вашата омилена обожавателка.

Или на вашето шише со вода има налепници од вашиот универзитет што го красат. Или дури и вашиот лаптоп може да има некои мотивациони цитати во внатрешноста што ве потсетуваат зошто ви треба ова. Се зависи од вас. И сето тоа е за вас.

4. Претворете ги фактите во песни

Составете песна за пеење! Нема граници за учење. Се работи за тоа како ќе ги добиете информациите да ви останат во глава.

Исто како што професорите ви помагаат да научите преку мнемоника, како „Ве молам извинете ми тетка Сали“ за загради, експонент, множење, делење, собирање и одземање, на ист начин како што можете да го користите Бруно Марс! „I'd Catch A Granade For You“ може да помине како мнемоник за голтање, грчење, дигестивен канал, мелење, храна-Yeet.

И ете, го имате целиот процес на варење на човечкото тело изложен во лирика.

Испуштете го вашиот ден

Важно е да имате контрола врз вашиот распоред за да го проширите вашето учење во кратки временски периоди во текот на денот. И ова дури може да се структурира за неделни сесии.

Водењето дневен план за работа може да ви помогне да вклучите чести активни сесии за учење за секоја лекција. Секој ден, обидете се да направите нешто за секој час.

Бидете детални и реални за тоа колку време сакате да посветите на секоја задача - не треба да има повеќе ставки на вашата листа отколку што можете да направите во еден ден.  

Проценете се и знајте ги своите граници пред да се посветите. На пример, наместо да ги правите сите ваши аритметички проблеми еден час пред часот, може да се справите со неколку секој ден. Можете да потрошите 15-20 минути секој ден внимателно да ги прегледате вашите белешки од историјата.

Наградете се кога работите на големи работи

Ако работите на повеќе технички, квантитативни предмети, сигурно е дека ќе наидете на проблеми што ќе го остават вашиот ум во неред.

И ова е местото каде што можете или да се направите или да се скршите. Третирајте ги овие проблеми како конечни шефови. Дали вашето истражување. Работете од темел во нивното решавање.

Често е попотребно да се работи на прашања во техничките курсеви отколку да се чита материјалот. Запишете ги практичните проблеми што ги покажува професорот на часот.

Забележете го секој чекор и поставете си појаснувачки прашања доколку е потребно. Со секој смислен чекор, залак торта или направете тупаница додека сте еден чекор поблиску до победата.

Направете долг список на прашања од материјалите за курсот и предавањата што треба да ги учат за испити. Работете низ проблемите и објаснете ги процесите и зошто тие функционираат.

Дознајте што бараат од вас во пошироката слика. И после сета ваша напорна работа штом ќе ги освоите, не заборавајте да се наградите.

Ова може да биде нешто сосема суптилно како тапкање по грбот или убаво чоколадно колаче или дури и излегување на прошетка со вашето домашно милениче. Ти го заслужи тоа. Внесете одредена токенска економичност во вашиот работен тек и добијте ја соодветната награда.

Заклучок

Честопати потценуваме колку може да биде лесно учењето со ресурсите што ни се достапни во денешното дигитално доба.

Со добра интернет конекција, неколку шарени ресурси и здрав, активен начин на размислување, студентите можат лесно да ги скршат своите задачи. Сè се сведува на тоа да се биде паметен за тоа.

Прекрасен еден; Се надевам дека оваа статија ќе одговори на вашето прашање.

Препораки на уредникот:

Ако ја сметате оваа статија добра, ве молиме споделете ја со пријател.

ST Admin
ST Admin

Здраво, јас сум ST Admin! Пет години почнав активно да им помагам на студентите во Европа, Соединетите Американски Држави и Канада во нивната потрага по совети за колеџ и можности за стипендирање. Во моментов сум администратор на www.schoolandtravel.com.

Статии: 918